AUTOR PROJEKTU

Oskar Synowiecki – uczęszczał do ZKPiG nr 4 w latach 1998-2008, najpierw do Szkoły Podstawowej nr 86, a potem do Gimnazjum nr 4. Po zdaniu matury w I LO w Gdańsku rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, dyplom “Modułowa Zabudowa Kwartałowa Olszynki” obronił w roku 2016 z oceną bardzo dobrą.

Osiągnięcia:

• Stypendium dyrektora ZKPiG nr 4,
  • Jednorazowe stypendium Prezydenta Miasta Gdańska dla wybitnie uzdolnionych uczniów w 2008 roku,
  • Stypendium rektora PG dla najlepszych studentów w latach 2012-2013,
  • Wyróżnienie Prezydenta Miasta Gdańska za konkurs architektoniczny „Targ Rybny” w 2015 roku.

Zdjęcie- Odbiór świadectwa na zakończenie klasy piątej szkoły podstawowej 2004.

Zdjęcie- W Museum of Contemporary Art w Chicago 2019.

OPIS PROJEKTU

1.1 Elementy składowe

Projekt logo zbudowałem z trzech elementów wpisanych w kształt nawiązujący do tradycyjnej szkolnej tarczy – wizerunku gmachu szkoły, sylwetki prof. Jerzego Sampa oraz warstwy tekstowej.

1.2 Wizerunek gmachu

Wizerunek gmachu jest uproszczonym frontowym widokiem perspektywicznym głównej, historycznej części obiektu, wraz z bocznymi skrzydłami i nawiązuje do dotychczas stosowanego logo – uczęszczałem do szkoły w Łostowicach przez 10 lat i dobrze zapamiętałem sylwetkę budynku.

1.3 Sylweta patrona

Sylwetka przedstawiająca patrona szkoły została narysowana przeze mnie na podstawie fotografii autorstwa Jerzego Pinkasa, wykonanej w trakcie uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska, w momencie wręczania przez profesora Medalu Św.Wojciecha i Mściwoja II Stanisławowi Pestce. Dodam, że jako uczeń mieszkałem na Oruni, niedaleko od domu rodzinnego profesora.

1.4 Warstwa tekstowa

Warstwa tekstowa składa się z numeru „86” umieszczonego w obrysie gmachu,   napisu „GDAŃSK” pod spodem oraz napisu „SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PROF. JERZEGO SAMPA” wpisanego w dolną część tarczy. Wykorzystano darmowy (również do użytku komercyjnego) krój tekstu Roboto dostępny do pobrania ze strony Google Fonts.

1.5 Kolorystyka

Projekt przedstawiłem w dwóch wersjach: kolorowej i czarno-białej. Inspiracją do      wyboru odcienia błękitu tarczy były słowa hymnu szkoły „Tam gdzie stawu srebrne   wody” (napisanego przez moją mamę, Tatianę Synowiecką, która jest polonistką w SP 86), zastosowałem kolor Silver Lake Blue 17-4030 TCX z palety PANTONE.